Utorak, 26 studenoga, 2024

Tekuća voda postojala je na planeti Mars!

Preporučeno

Po svemu sudeći konačna potvrda od strane naučnika je tu, mnoge dijelove Marsove površine oblikovala tekuća voda!

mars1

 

Mnogi su pretpostavljali ili vjerovali da su uvale,kanali i delte koji se vide iz svemira stvorene vodenom erozijom, ali zadnje otkriće svemirskog rovera Curiosity je to sve potvrdilo.

U časopisu Science  navode da su u dnu 150 kilometara dugačkog kratera Gale opaženi glatki kameni oblutci,koji se po izgledu ne razlikuju od onih u rijekama na Zemlji.

To otkriće pokazuje da je voda imala ulogu u oblikovanju površine Marsa, ne samo ogromnog ekvatorijalnog korita već i mnogih drugih geoloških formacija te planete.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

“Decenijama smo špekulisali i pretpostavljali da je površinu Marsa izbrazdala voda, ali je ovo prvi put da se mogu vidjeti ostaci riječnog toka s očiglednim znacima ” izjavila je Rebecca Williams iz Instituta za planetologiju.

NASA je prvi put objavila da je otkrila šljunak u septembru 2012, godine sedam nedelja po spuštanju Curiosity-a u krater Gale.

Od tada su istraživači detaljnije ispitivali snimke koje je napravilo to robotsko vozilo, što je prvi naučni rad o misiji svemirskog rovera.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

Obluci su veličine od dva do 40 milimetara u prečniku suviše veliki da bi ih mogao nositi vjetar i povezeni su u klastične sedimentne stene, poznate kao konglomerati.

Precizno datiranje geoloških formacija Marsa nije moguće, ali su stijene koje je snimio rover skoro sigruno starije od tri milijarde godina.

Istraživački tim, međutim, može da na osnovu slika dođe do nekih zaključaka o brzini toka i dubini vode koja je nekad tekla dnom kratera.

Naučnici su dali grubu procjenu najnižih vrijednosti, po kojima je voda u krateru tekla brzinom ljudskog hoda, a voda dopirala ili do koljena ili do struka.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

Obluci su različitih tamnih i svijetlih nijansi, što dalje ukazuje da su nastali erozijom različitih vrsta stijena i prenijeti s različitih lokacija.

Curiosity je hemijskom analizom utvrdio da je u svjetlijim prisutan feldspat – mineral uobičajen na Zemlji koji se brzo rastvara u vodi.

To ukazuje da nekadašnji uslovi na Marsu nisu bili naročito vlažni i da šljunak nije nošen na veliku daljinu, vjerovatno 10-15 kilometara.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Djevojčica pala sa balkona na šestom spratu, u teškom je stanju

Trinaestogodišnja djevojčica smještena je u kritičnom stanju nakon što je pala s balkona jedne stambene zgrade u Mostaru. Djevojčica...

Još vijesti za vas