Petak, 29 studenoga, 2024

Rast Instagrama: Od studenata do milijardera

Preporučeno

Ilustracija
Ilustracija

Nevjerovatan rast Instagrama, aplikacije za obradu i dijeljenje slika, učinio je svoje kreatore milijarderima, a svijetu pružio mogućnost da s prijateljima podijele najsretnije trenutke.

Kupivši ga za milijardu dolara, Facebook mu je povećao bazu korisnika pa se rast Instagrama čini nezaustavljivim

Industrija jednostavno ne može prestati pričati o Instagramu niti bivati fascinirana njegovim uspjehom. Analitičari su krajem protekle godine naglasili da brendovi tokom 2014. posebnu pažnju moraju obratiti na Instagram. Svima je postalo jasno da vizuelna komunikacija postaje glavno sredstvo komunikacije – od Snapchat-fotografija do Instagrama i Pinteresta do Vine-videoklipova, oni vladaju socijalnim mrežama i kreiraju nevjerovatan internet-buzz. Marketing je svoj značaj kreirao na pričanju brend-priče, a vizualne socijalne mreže poput Instagrama pružaju najviše opcija istim brendovima.

Instagram je oficijelno lansiran u oktobru 2010. godine i u to vrijeme aplikacija je imala oko 10.000 downloada dnevno u SAD-u. Osnivači Instagrama su Mike Krieger i Kevin Systrom, inače kolege s Univerziteta Stanford gdje su se i upoznali. Do aprila 2012. godine Instagram je dnevno premašivao i 100.000 downloada posredstvom iTunes-prodavnice u SAD-u. Nevjerovatna statistika za aplikaciju i tek kreiran brend – složit će se svi online-analitičari. U te dvije godine Instagram-metrika konstantno je rasla, a broj downloada kumulativno bio sedam puta veći u martu 2012. godine, nego samo godinu ranije.

Ako pogledamo druga vodeća svjetska tržišta osim SAD-a, kakva su Australija, Kanada, Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Njemačka, Italija, Japan i Koreja, primijetit ćemo da na tim tržištima Instagram na početku svoje priče nije bio jednako uspješan. Instagramu je trebao tačno jedan dan da dostigne vodeću poziciju u kategoriji fotografije u američkoj iTunes-prodavnici.

U Koreji mu je trebalo skoro godinu i po, a u Kini dva mjeseca. Razlog za sporiji rast na ovim tržištima jeste popularnost domaćih aplikacija kakve su Sina, QQ ili Space, a ne nedostatak tržišta za Instagram. U zemljama engleskog govornog podneblja aplikacija je pratila isti generalni rast kao i u SAD-u. Instagram je rastao mjesec nakon izdavanja, pao u decembru 2010. godine i konstantno rastao u 2011. godine i na kraju postao najpopularnija aplikacija na App Storeu. U 2012. godini aplikacija nikad nije bila izvan top 35 liste svih aplikacija na tržištima engleskog govornog podneblja.

Godina 2012. bila je ključna za Instagram jer je 3. aprila aplikacija postala dostupna na Google Playu, a do 6. aprila već je bila u top tri aplikacije na američkom tržištu. Slično kao i za iOS, aplikacija je mnogo popularnija u SAD-u nego u Koreji i Kini. U Italiji i Francuskoj Android-verzija Instagrama postala je mnogo popularnija od iOS-verzije. Isti mjesec Facebook je finalizirao pregovore i oficijelno postao vlasnik Instagrama za milijardu dolara u dionicama i novcu.

Dogovor je ostao da Instagram ostane nezavisna aplikacija i brend, ali će Facebook i Instagram biti interno uvezani. Kupovina Instagrama je bila začuđujuća, jer je krajem 2011. godine Facebook razvijao samostalnu aplikaciju za dijeljenje fotografija. Analitičari su ovaj potez okarakterizirali veoma pametnim, jer je i Facebook uočio da je pametno kupiti razvijenu aplikaciju s milionima korisnika, koju će dalje razvijati.

Od genijalne ideje do kreiranja uspješne aplikacije i nevjerovatne popularnosti i prodaje za milijardu dolara, Instagram i njegovih 150 miliona korisnika u četiri su godine prošli kroz mnogo toga. Posljednje aktuelne vijesti iz Instagrama su uvođenje plaćenih reklama, a uprava je potpisala jednogodišnji ugovor s Omnicomom vrijedan 100 miliona dolara. Ugovor znači da će korisnici Instagrama početi viđati reklame brednova s kojima Omnicom radi na svom News Feedu.

Menadžment je naglasio da će se reklame periodično pojavljivati od već izgrađenih brendova na Instagramu, a prvu reklamu je objavio Michael Kors još prošle godine. Dodatna poboljšanja aplikacije i novi benefiti se često pojavljuju, a najznačajniji u posljednje vrijeme je privatno dijeljenje fotografija i novi vizuelni identitet, prvo za iOs, a onda i za Android. Jedno je sigurno: Instagram će još dugo pričati svoju priču o uspjehu.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Provjere u Njemačkoj: Uhapšeno devet bh. državljana bez radne dozvole, prijeti im deportacija

Carinici Odjeljenja za finansijsku kontrolu rada na crno pri Glavnoj carinarnici Giessen su 28. novembra 2024. godine nezavisnom inspekcijom...

Još vijesti za vas