Utorak, 26 studenoga, 2024

Kako razlikovati pravi crni i obojeni hljeb?

Preporučeno

White bread and brown breadKada počnemo učiti o zdravoj ishrani, među prvim stvarima koju otkrijemo je činjenica da postoje dvije vrste ugljikohidrata, jednostavni/prosti i složeni, koji su bogatiji vlaknima i predstavljaju daleko bolji i zdraviji izbor.

Složeni ugljikohidrati se nalaze i u crnom hljebu, pa je ova namirnica mnogo zdravija, a zbog različitih cijelih sjemenki i skuplja.

U trenutku kada pekari dođu do obračuna ulaganja i isplativosti, počinju shvatati da im je profit nešto manji na proizvodima od tamnog brašna sa dodatnim sjemenkama nego kod prodaje običnog bijelog hljeba, i tada se kod onih nepoštenih jave određene zamisli.

Vjerovatno je većina ljudi do sada i sama shvatila da neke vrste crnih peciva praktično djeluju kao da su samo obojene, što zaista i jesu, iako to ne bi smjele biti. Metode za “farbanje” hljeba polaze od ubacivanja kafe i kakaa u tijesto, pa sve do dodavanja crnog vina i umjetnih boja!

Da bi razlučili da li se vaša pekara služi varkama, stručnjaci poručuju da pažnju obratite na sljedećih par stvari:

– Crni hljeb je uvijek tvrđi, zbijeniji i ima veću vlažnost od bijelog

– Crni hljeb nema elastičnost ni prozračnost koja dolikuje bijelom hljebu

– Crni hljeb ima manju zapreminu, a unutar sredine ima dublje pore, te drugačije miriše

Također se može napraviti i mali test sa potapanjem hljeba u vodu, te ako promijeni boju na bijelu, lažni je, a ako potamni, radi se o pravom crnom brašnu.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Djevojčica pala sa balkona na šestom spratu, u teškom je stanju

Trinaestogodišnja djevojčica smještena je u kritičnom stanju nakon što je pala s balkona jedne stambene zgrade u Mostaru. Djevojčica...

Još vijesti za vas