Kada je riječ o samim dronovima, Centar ih izrađuje za potrebe vladinih institucija, prije svega za mapiranje i kontrolu požarišta.
Dronovi su već dugo vremena hit u svijetu. Zamijenili su mnoga vozila, zamijenili su i kamere, te mnogobrojne uređaje čiji bi se zadaci lakše obavljali iz vazduha. Prosto, kada čujemo da je neki posao obavljen pomoću drona, uvjereni smo da je on odrađen i više nego kvalitetno. Mnogo ljudi, društava i kompanija u našoj zemlji koristi dronove, ali pitanje je – ko ih pravi? Kako se oni izrađuju i koji materijali su iskorišteni. Posjetili smo Centar za napredne tehnologije u Sarajevu, jedinog proizvođača dronova u BiH. Kako se ove letjelice prave i na koji način olakšavaju život u našoj zemlji, pogledajte u priči Amira Papića.
Vizija Centra za napredne tehnologije je zadržavanje mladih u Bosni i Hercegovini. Zato su njihovi projekti realizirani u partnerstvima sa domaćim istraživačima, inžinjerima, naučnim institucijama i kompanijama.
Kada je riječ o samim dronovima, Centar ih izrađuje za potrebe vladinih institucija, prije svega za mapiranje i kontrolu požarišta.
– Onda je vrlo nezgodno da fizički dođu do tih kota i pozicija. Tako da bi njima bilo vrlo efikasno da koriste dronove, izjavio je Ensar Mulaosmanović, direktor CNT-a.
Komercijalni dronovi nemaju prave karakteristike koje bi vladinim institucijama odgovarale za određene zadatke. Zbog toga je bitno imati namjenske dronove, koje ovaj Centar izrađuje. Centar nema seriju dronova, već ih izrađuje po potrebi.
Također, dronovi se namjenski izrađuju i za kontrolu kvaliteta zraka. Njihovim korištenjem će biti olakšano elaboriranje zagađenja zraka i ispitivanje koje to čestice najviše utiču na zagađenje.
Mulaosmanović kaže kako postoji i preliminarni dogovor između Centra i Ministarstva obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo da se napravi nekoliko dronova za osnovne i srednje škole.
Osim Centra, u Bosni i Hercegovini nema zvaničnih proizvođača dronova. Izuzev entuzijasta koji se time bave kao sa nekim hobijem. Dronovi koji nastaju u ovom centru i dalje se plasiraju isključivo unutar granica Bosne i Hercegovine. S obzirom da je Centar za napredne tehnologije javna ustanova, ne postoji mogućnost izvoza njihovih proizvoda.
A za izradu dronova se koriste moderni karbonski materijali. Čvrsti su, a ujedno i lagani, zbog čega su idealni za konstrukciju.
Vrijedi istaći da u projektima Centra za napredne tehnologije učestvuju dva doktoranta i tri magistranta. To je jedan od pokazatelja da je Centar zaista raširio ruke prema mladima. U projektima učestvuje i još mnogo mladih ljudi, različitih godišta. Cilj je da imaju što važniju ulogu u radu Centra.
Sve detalje pogledajte u prilogu Amira Papića, a kompletan tekst čitajte u novom broju magazinma Dani.