Utorak, 26 studenoga, 2024

Zašto su čips i čokolada tako zarazni?

Preporučeno

Da li ste se nekada zapitali zašto neke grickalice može jesti u normalnim količinima, ali kad dođemo do čipsa, kikirikija, kokica, nikad nam nije dosta? Naučnici kažu da su na tragu pronalaska pravog odgovora na ovo pitanje.

Ilustracija
Ilustracija

Iako to neki nazivaju halapljivošću, drugi naziv za tako ophođenje prema hrani je hedoistička hiperfagija, tvrdi njemački naučnik dr. Tobias Hoch.

To je naučni pojam koji definiše radnju, gdje jedemo zbog užitka a ne zbog gladi. Rekreativno prejedanje može se pojaviti kod svih ljudi, u svim fazama života, a hronični oblik je ključan u priči takozvane epidemije debljanja. Djelovanje čipsa na moždanu aktivnost može se samo djelimično objasniti, sadržajem masti i ugljiko-hidrata u njemu.

U čipsu postoji još nešto, zbog čega on krcka na zanimljiv način, koji stimulira cenar za nagradu u ljudskom mozgu. To saznanje može koristiti u farmaceutskoj industriji, u proizvodnji novih lijekova i prehrambenih aditiva koji bi spriječili hronično prejedanje.
(Body.ba)

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Beograd Džananu Musi ovo neće lako zaboraviti: Uvrijeđeni zbog izjave o atmosferi u dvorani “Mirza Delibašić”

Ponijele su Džanana Musu emocije nakon ubjedljive pobjede Bosne i Hercegovine protiv Hrvatske u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo prije...

Još vijesti za vas